Veistoksia ja grafiikkaa - Kaarisillan kuvataideopiskelijoita

05.02.2025 - 01.03.2025 | Galleria Art Kaarisilta, Sanomatalo 1.krs, Elielinaukio 2, Helsinki | avoinna ti-pe 10-17, la-su 12-16

Näyttelyjulisteessa Kirsi Ihalaisen Naamio-puuveistos vuodelta 2024

Lahdessa sijaitsevassa Kaarisillan Taide- ja toimintakeskuksessa sekä opiskelu että työskentely mahdollistavat monen eri tekniikan ja materiaalin käytön. Helmikuun 5. päivä avautuva näyttely esittelee puuveistoksia sekä kohopainografiikkaa.

Kohopainografiikassa painolaatta kaiverretaan taltoilla käsin, kuvanveistossa taltat ovat järeämpää tekoa. Fyysisestä työstä syntyvä kädenjälki on osa teosten taiteellista ilmaisua.

Näyttelyn teokset ovat syntyneet osana kuvataideopiskelijoiden grafiikan opintoja ja kuvanveistotyöpajan työskentelyä. Näyttelyn ovat koonneet kuvataiteilija Pekka Syrjälä ja taidegraafikko Outi Kirves.

Julkaistu: 3.2.2025